| MOQ: | 10 |
| Price: | $100 |
| Standard Packaging: | Carton Box |
| Delivery Period: | 2-3 Weeks |
| Payment Method: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 65L |
The BOHUA BH34-2031L 65L portable eyewash station provides essential emergency eye flushing capabilities in industrial and laboratory environments. This self-contained unit offers reliable protection against chemical exposure and contaminants.
| Brand | BOHUA |
| Model | BH34-2031L |
| Production Standards | GBT38144.1/2-2019, US ANSIZ358.1-2014 |
| Capacity | 65L (16 gallons) |
| Functional Capacity | 45L, providing more than 15 minutes of uninterrupted eye flushing time |
| Material | ABS material, acid and alkali resistant, resistant to corrosion by strong acids, alkalis, salts, oils and other chemical substances |
| Gross Weight | 22.5kg |
| Net Weight | 20.5kg |
| Packing Size | Bucket: 650*500*520mm Trolley: 620*540*720mm |
| Product Size | 620*540*1410mm |
Manually open the dust cover of the eyewash nozzle, and the eyewash water will automatically spray out. Reset the dust cover after use. Important: Refill the eyewash water after each use.
Widely used in nuclear energy, power plants, medical treatment, chemical industry, petroleum, shipping, electronics, metallurgy, printing and dyeing, education and scientific research, and other industrial units or fields.